ЮРИДИЧНА ФІРМА «K&S partners»
«Наш результат - креативні вирішення ваших питань!»
Критика кваліфікації договору переробки давальницької сировини як договору міни (бартеру) (V)

Наявна тенденція кваліфікації договору переробки давальницької сировини як змішаного пояснюється тим, що нові види договорів, перш ніж отримати законодавче визнання у якості самостійного договірного виду, проходять стадію змішаного чи комплексного договорів.

Вирішальну специфіку розглядуваному договору безумовно надає давальницька сировина. Саме особливості правового характеру, що притаманні цій категорії надають специфіку та неоднозначну правову природу цьому договорові. Такими особливостями є те, що, давальницька сировина на всіх етапах переробки належить замовникові, також вона може бути засобом оплати, окремо регулюється правовий режим відходів, що залишилися після переробки, вона є у загальному випадку індивідуально визначеною річчю, що обумовлено технологічними вимогами до переробного процесу та готової продукції.

Господарсько-економічною особливістю договору є застосування його у переробній промисловості, що, в свою чергу, обумовлює специфіку суб’єктного складу вказаних суспільних відносин – однією стороною договору на переробку давальницької сировини завжди буде підприємство, що має необхідні переробні потужності.

У договорі переробки давальницької сировини досліджується єдність та своєрідність предмету договору, що є з’єднуючим елементом, який дозволяє нам говорити про самостійний договір. Таким елементом, єдиною метою договору, є переробка давальницької сировини у готову продукцію що у правовому сенсі є виконанням робіт, тобто підрядом (тому вказаний договір ми віднесемо до договорів підрядного типу). Зобов’язання з поставки, купівлі-продажу чи міни, на наш погляд, є другорядними, підпорядкованими основній меті договору. Для забезпечення реалізації цієї мети і виникає потреба у встановленні таких прав та обов’язків, які на сьогодні не охоплюються одним відомим цивільному законодавству України договірним видом.

Вищевикладене дає нам підставу стверджувати, що договір переробки давальницької сировини є самостійним договірним видом підрядного типу. Виходячи з висловлених положень у статті ми стверджуємо, що договір переробки давальницької сировини не є договором міни (бартеру). В свою чергу це твердження спонукає до пошуку і розробки науково обґрунтованого підходу до правової природи договору переробки давальницької сировини.

Точка зору автора статті не є аксіомою для всіх. У зв’язку з цим вона може бути взята до основи дискусії іншими вченими-правознавцями.

Завантажте наш додаток
"Адвокат онлайн"
Google PlayGoogle Play AppStoreAppStore
Перейти до сайту