ЮРИДИЧНА ФІРМА «K&S partners»
«Наш результат - креативні рішення ваших проблем!»
+38 097-00-17-016
+38 063-653-03-82
+38 050-884-54-02
Право працівника на оплату праці і його захист(Частина II)

При кожній виплаті зарплати загальний розмір усіх утримань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством, — 50% зарплати, що повинні виплатити працівникові. Проте ці обмеження не поширюються на утримання із зарплати при відбування покарання у вигляді виправних робіт при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей(ст. 128 КЗпП, ст. 26 Закону України «Про оплату праці»). З останнім положенням не можна погодитися, воно фактично позбавляє працівника в таких випадках коштів для існування, оскільки необмежені стягнення вилучають у працівника усі доходи, не забезпечуючи відновлюваної функції зарплати. Слід врахувати положення Закону України «Про виконавче виробництво» від 21 квітня 1999 р., яким встановлено, що обмеження в 50% зарплати не поширюється на відрахування при виправних роботах і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань не може перевищувати 70%. Думається, що крайньою межею усіх стягнень має бути половина заробітку.

У законодавстві передбачений механізм захисту зарплати в умовах стихії ринкових цін. Законом України «Про внесення змін до Закону УРСР »Про індексацію грошових доходів населення« від 25 квітня 1997 року встановлені правила проведення індексації зарплати.

Індексація — це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами механізм підвищення грошових доходів громадян, який дає можливість частково або повністю відшкодувати їм подорожчання споживчих товарів і послуг. Для індексації використовується індекс споживчих цін і тарифів, який обчислюється на підставі статистичних спостережень за зменшенням цін в роздрібній торгівлі, на ринках і не пізніше 10 чисел місяця, наступного за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Індексація робиться, якщо індекс споживчих цін перевищив 105% (величина порогу інфляції). Базою для нарахування індексу споживчих цін є січень 1998 року.

Індексації підлягають грошові доходи, що отримані громадянами в гривнах на території України і що не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсій, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на проживання, щомісячної державної грошової допомоги і компенсаційних виплат); соціальні виплати (сім'ям з дітьми, по безробіттю, тимчасовій непрацездатності і тому подібне); стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, які виплачуються особам, що мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника); грошова компенсація при відновленні на роботі; інші виплати, які відповідно до законодавства здійснюються з розрахунку середньої зарплати.

Не підлягають індексації доходи громадян від здачі майна в оренду, від акцій і інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого господарства, підприємницькій діяльності; грошові прибутки громадян, носять цільовий і разовий характер (одноразова допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, винагорода за підсумками роботи за рік, суми соціальних пільг, наданих підприємствами та ін.).

Законом встановлено, що індексації підлягають грошові доходи в межах триразової величини вартості риси малозабезпеченості. При цьому частина прибутку, що не перевищує вартісну величину риси малозабезпеченості, індексується повністю. Доход в частині, що перевищує один розмір вартісної величині риси малозабезпеченості, але риси малозабезпеченості, що не перевищує подвійної величини, індексується у розмірі 80%. Доход в частині, що перевищує подвійний розмір вартісної величини риси малозабезпеченості, але не більше триразової величини вартості величини риси малозабезпеченості, індексується у розмірі 70%. Частина грошового доходу, що перевищує триразову величину вартості риси малозабезпеченості, індексації не підлягає.

Постановою Кабінету Міністрів України № 663 від 7 травня 1998 року затверджений Порядок проведення індексації грошових коштів громадян, яке конкретизує норми закону.

 

Не відкладайте, звертайтесь і отримайте гарантовану кваліфіковану юридичну допомогу.

 

Ми будемо раді допомогти Вам у вирішенні Ваших питань!

 

З повагою,

Керівництво фірми «K&S partners»