ЮРИДИЧНА ФІРМА «K&S partners»
«Наш результат - креативні вирішення ваших питань!»
Форс-мажор під час карантину або Як уникнути відповідальності за невиконання договору

Форс-мажор під час карантину або Як уникнути відповідальності за невиконання договору

 

               У зв’язку із введенням з 12 березня 2020 карантину суб’єкти господарювання зазнали безпосереднього впливу від обмежень, пов'язаних з карантином, таких як: закриття ТРЦ, магазинів непродовольчої групи, розважальних центрів, шкіл і університетів, та місця, на які впливає заборона збиратися групами більше 10 чоловік, а також були введені обмеження по пересуванню громадським транспортом і виїзду за межі України, і тому подібне.

               Коли говорять про безпосередній вплив, мають на увазі не ускладнення фінансової ситуації на підприємстві, які сталися через певні обмеження. Наприклад, відсутність виручки від реалізації товару через закриття магазину, а саме неможливість виконати договір.

               Закриття закладів громадського харчування, магазинів роздрібної торгівлі може бути підставою для фіксування форс-мажорних обставин, наприклад, за договорами оренди приміщень, якщо у підприємства відсутні інші можливості розрахуватися за оренду.

               Тобто карантин, хоча прямо і впливає на обсяг виручки, яка дійсно істотно скоротиться, призведе до неможливості виконання зобов'язання зі сплати орендних платежів, адже це повністю залежить від обставин.

               За даних обставин виникає проблема економічної доцільності, наприклад, використання приміщення за договором оренди. Внаслідок неможливості відкрити магазин через заборону роботи підприємств торгівлі, у орендарів постане питання чи зможуть форс-мажорні застереження звільнити їх від сплати оренди без наслідків.    

               Іншим фактором, який також впливає на можливість посилатися на обставини форс-мажору, є неминучість впливу карантину на можливість виконання договору.

               Враховуючи вплив обмежень, пов'язаних із введенням карантину, як форс-мажорної обставини, суб’єктам господарювання слід знати наступні юридичні аспекти:

               Форс-мажор це захист від відповідальності за невиконання договору, виконати який неможливо саме через карантин, а не тому що різко погіршилася економічна ситуація, або просто карантин існує як такий. Форс-мажор - захист тимчасовий. Особа не буде звільнятися від відповідальності вічно. Скінчиться карантин і за порушення зобов'язання доведеться відповісти.

               Карантин визначено як форс-мажор відповідно до закону, однак він не змінює зобов'язань, визначених у договорі і не припиняє їх. Даний захист лише звільняє особу від відповідальності (відшкодовувати збитки, платити пеню, штрафи) за невиконання договору.

               Дія форс-мажорного застереження підтверджується в Україні сертифікатом, який видається Торгово-промисловою палатою України (ТТП). Тому, при наявності передумов для застосування саме цього засобу захисту від відповідальності, слід направити свої кроки саме в відповідний відділ ТПП або її територіального органу.

               Саме Сертифікат Торгово-промислової палати України, встановлює форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) як підставу неможливості особи виконати зобов'язання належним чином. Саме сертифікат ТТП визнається Верховним Судом як належний доказ настання форс-мажорних обставин, на які може посилатися особа, що порушила договір. Дана позиція Верховного Суду викладена в постановах від 16.07.2019 за № 917/1053/18, від 16.07.2019 за № 911/1897/18, від 15.08.2019 за № 913/273/17, від 17.04.2019 за № 911 / 4610/15, від 07.08.2019 № 910/3888/17).

               Зазвичай, договором передбачено певну послідовність дій, які треба зробити, щоб дотримати умови договору, тому його необхідно уважно прочитати. Також, слід ретельно збирати докази впливу форс-мажорних обставин на ситуацію, документувати все, що може допомогти ТПП України визначити причинно-наслідковий зв'язок між карантином і фактичною неможливістю виконати умови договору.

 

Враховуючи викладене, Адвокатське об’єднання «КС ПАРТНЕРС» рекомендує суб’єктам підприємництва, які були змушені порушити виконання зобов’язання через карантин - невідкладно зібрати усі належні та допустимі докази, що свідчать про вимушене порушення, на підставі яких отримати сертифікат Торгово-промислової палати, після чого поставити до відома контрагента про настання форс-мажорних обставин, що підтверджуються сертифікатом, та про звільнення від відповідальності за порушення умов договору. За більш детальною

Завантажте наш додаток
"Адвокат онлайн"
Google PlayGoogle Play AppStoreAppStore
Перейти до сайту